13 січня – Старий Новий рік

13 січня – Старий Новий рік

Новий рік за юліанським календарем («старим стилем») припадає на північ між 13 і 14 січня за григоріанським календарем («новим стилем»). Це свято не вважається офіційним, хоча традиція відзначати його вже стала досить міцною. Вперше Старий Новий рік відсвяткували 1918 року після того, як в Радянському Союзі ввели григоріанський календар. Відзначення головного свята року певний час було своєрідною формою протесту інтелігенції і духовенства проти нової влади і мало навіть політичне забарвлення.

Старий Новий рік традиційно неофіційно відзначають в колишніх православних радянських країнах: Україні, Білорусі, Росії, Грузії, Молдові, – а також в Азербайджані, Арменії, Казахстані і частково в Узбекистані та країнах Балтії. Громадяни колишньої Югославії теж святкують цей день, але в них він має трохи іншу назву: у Сербії – Сербський Новий рік, в Чорногорії – чорногорський і т. д. Подібні свята є в деяких кантонах Швейцарії, в Алжирі, Марокко, Тунісі. У цих країнах два Нових роки виникли внаслідок „календарних” конфліктів між католицькими і протестантськими віросповіданнями. Також у ніч з 13 на 14 святкують і японці. Громадяни країни Сонця, що Сходить, відзначають „Ріссюн” – офіційний початок весни.

13 січня – Старий Новий рік

Події
1610 — Галілео Галілей відкрив четвертий супутник Юпітера, який згодом отримав назву Каллісто. Третій за величиною супутник у Сонячній системі, розміром приблизно з Меркурій.
1681 — У Бахчисараї підписано договір, який завершив Російсько-турецьку війну 1676—81 і встановлював перемир\’я між країнами терміном на 20 років. Згідно з Бахчисарайською угодою, Османська імперія визнала Україну за Московією.
1819 — Встановлення казенного продажу алкогольного питва у Росії.
1854 — Фаас Ентоні з Філадельфії запатентував новий музичний інструмент — акордеон.
1919 — Київ. Директорія УНР затвердила закон про заклик військових до дійсної служби.
1919 — Харків. Відділ внутрішніх справ Тимчасового робітничо-селянського уряду України видав розпорядження ревкомам та радам про ліквідацію буржуазного державного апарату та відновлення радянських органів влади.
1919 — Харків. Утворення Українського центрального агентства (Укрцентраг) по розповсюдженню преси й літератури. У складі губернських та повітових виконкомів утворювались відповідні відділи, вони займалися розповсюдженням та постачанням друкованої продукції, виконували роль посередника між пресою, книговидавцями та читачами. Мали у своєму підпорядкуванні усю мережу книжкової торгівлі: магазини, кіоски тощо.
1928 — У трьох будинках в містечку Шенектейді (штат Нью-Йорк) компанії RCA і General Electric встановили перші експериментальні телевізори для демонстрації можливостей прийому телесигналу в домашніх умовах.
1934 — У Радянському Союзі запроваджено новий вчений ступінь — «Кандидат наук».
1936 — польський суд засудив до страти Степана Бандеру, Миколу Лебедя, Ярослава Карпинця (замінено на довічне ув\’язнення).
1942 — Почалося примусове вивезення населення України в Німеччину (Остарбайтери).
1942 — Конференція представників союзних країн, окупованих Німеччиною, що відбулася в Лондоні, прийняла декларацію про покарання військових злочинців.
1953 — У радянських газетах «Правда» та «Известия» опубліковано повідомлення ТАРС про розкриття «змови кремлівських лікарів, винних у смерті вищих керівників КПРС, радянського уряду та збройних сил»: дев\’ять провідних лікарів, більшість з яких євреї, звинувачувались у вбивстві секретаря ЦК Андрія Жданова та начальника ГПУ Радянської армії Олександра Щербакова. Через три місяці, уже після смерті Сталіна, «справу лікарів» було оголошено фальсифікацією, а з підозрюваних, двоє з яких померло під час слідства, знято обвинувачення.
1957 — Компанія Wham-O почала випуск фризбі.
1965 — Губернатор штату Мінесота (США) Карл Ролваг та мер Міннеаполісу Артур Нафталін підписали прокламації про проголошення 22 січня «Днем української незалежності».
1989 — У всій Великобританії комп\’ютери були вперше паралізовані вірусом «Friday the 13th» («П\’ятниця, 13-те»), відомим також під назвою «Jerusalem», котрий періодично активізується в дні, коли 13 число припадає на п\’ятницю.
1991 — У Литві відбулись криваві сутички між підрозділами радянської армії і місцевим населенням, спровоковані Кремлем, що намагався запобігти виходу республіки з СРСР. Штурмом взятий телецентр. У Литві цей день відзначається як день оборони свободи.
1992 — Україна та Королівство Швеція встановили дипломатичні відносини.
1992 — Республіка Кіпр визнала незалежність України.
1999 — 36-річний Майкл Джордан, жива легенда американського баскетболу, офіційно оголосив, що залишає команду «Чикаго Булз» і припиняє професійну кар\’єру баскетболіста.
2000 — Про свою відставку з поста глави компанії «Microsoft» заявив її співзасновник і багаторічний керівник Білл Ґейтс.

Народились
1877 — Мацієвич Левко, український інженер-конструктор, винахідник, політичний діяч; перший український авіатор (†1910).
1924 — Ролан Петі, французький танцівник і хореограф
1954 — Глизін Олексій, російський поп-співак.
1969 — Стівен Хендрі, шотландський спортсмен-більярдист, семиразовий чемпіон світу зі снукера.
1972 — Щербо Віталій, білоруський гімнаст, шестиразовий переможець Олімпійських ігор (1992).
1977 — Орландо Блум, англійський кіноактор («Володар перснів», «Пірати Карибського моря», «Царство небесне», «Троя».).

13 січня – Старий Новий рік

Померли
1906 — Олександр Попов, винахідник радіо.
1916 — Сергій Уточкін, видатний одеський льотчик, спортсмен. один з найперших одеських футболістів.
1941 — Джойс Джеймс, ірландський письменник, прозаїк-новатор 20 століття («Дублінці», «Портрет художника замолоду», «Улісс»).
1943 — Василь Івахів, перший Шеф Штабу УПА, загинув в боях з німцями в Колках.
1971 — Касименко Олександр Карпович, заступник головного редактора УРЕ, український радянський історик, доктор історичних наук, професор.
2013 — Михайло Горинь, український правозахисник, дисидент і політв\’язень радянських часів, Народний депутат України 1-го скликання.

Реклама

0 0 голосів
Рейтинг статті
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x