У Канівському ЦПМСД пацієнти сімейних лікарів отримують базову психологічну допомогу

У Канівському ЦПМСД пацієнти сімейних лікарів отримують базову психологічну допомогу

Ламають стереотипи та впроваджують нові стандарти. Сімейні лікарі Канівського центру первинної медико–санітарної допомоги розширюють компетентності. Пацієнти сімейних лікарів отримують базову психологічну допомогу т супровід із охорони ментального здоров’я. За потреби – більш поглиблене лікування у профільного спеціаліста.

Головне завдання, яке визначили для себе в Канівському ЦПМСД, – щоб відвідувач закладу розумів, що лікування ментальних проблем так само важливе, як і фізичних симптомів хвороби. Жителі громади можуть отримати первинну допомогу в галузі охорони ментального здоров’я саме у свого сімейного лікаря.

Задля популяризації послуги на Канівщині лікарі проводять широку роз’яснювальну роботу серед населення. Зокрема, організовують лекції для молоді та людей старшого віку.

– Коли ми починаємо працювати з пацієнтом, то наш основний крок – визначити симптоматику за скаргами та загальними лікарськими дослідженнями: чи це проблема фізичного чи психологічного характеру, – каже завідувачка амбулаторії, лікарка–терапевт Іванна Котурбаш. – Також пропонуємо пройти опитувальник за шкалами із депресії та тривоги. Це дає можливість пацієнту самостійно усвідомити проблему та без  стигматизації почати вирішувати її у супроводі фахівця. Тривожність, напруга, порушення сну – найчастіші скарги. І з ними ми допомагаємо впоратися нашим пацієнтам.

На сьогодні Канівський ЦПМСД має найкращі показники навчання сімейних лікарів за Mental Health Gap Action Programme по області. 100% лікарів пройшли І рівень програми, 86% – завершили другий. 

– Наша лікарня охоплює медичними послугами 98% населення Канівщини, – зазначає директорка закладу Наталія Горьова. – Сімейні послуги надають 25 лікарів сімейної медицини. У кожного – від півтори тисячі пацієнтів. Звісно, ми спостерігаємо, що більш активно впроваджують нове саме молоді фахівці. Однак і лікарі старшого віку теж беруться опановувати новації у своїй діяльності. Запровадження послуги із психологічної підтримки однозначно поки щось нове для нашого населення, однак це – наступний етап розвитку сімейної медицини та її становлення як повноцінної системи надання комплексної послуги.

Навчатися за програмою Mental Health Gap Action Programme фахівці закладу почали ще минулого року. До слова, MhGAP – глобальна програма ВООЗ, спрямована на підвищення доступу до послуг із охорони психічного здоров’я шляхом залучення медпрацівників первинної ланки до надання послуг пацієнтам із психічними розладами. Навчання проводять у межах реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?”, ініційованої Оленою Зеленською. 

– Суть програми mhGAP не у призначенні медикаментозного лікування, а в тому, щоб допомогти людині вирішити проблему усвідомлено та з довготривалим результатом, – додає психологиня закладу Тетяна Синящока-Россол. – Навіть безсоння є психологічно зумовленим і впоратися з ним можуть роз’яснення сутності цього явища, дієві техніки самодопомоги та підтримка фахівця. Якщо проблема пацієнта виходить за рамки компетенцій сімейного лікаря, то його перенаправляють до більш профільних спеціалістів нашого закладу: психолога та психіатра.

Психолог у штаті лікарні працює вже два роки. Спеціалістка відзначає, що з часом її послуги стають усе запитанішими поміж населення. Водночас працює і з колективом закладу.

На базі лікарні організовують групи «Рівних» для лікарів задля обміну досвідом і здобуття нових знань, зокрема і щодо популяризації послуг психологічної підтримки серед жителів. Також діє «Школа пацієнтів».

– Можливість отримати психологічну послугу на рівні сімейного лікаря – на часі, – вважає пацієнтка Марія. – Тривожність, проблеми зі сном, завантаженість – дуже актуальні проблеми серед молоді. Ми порушуємо ці теми, спілкуючись між собою, але й потребуємо фахового консультування та супроводу.

Черкащина – у лідерах по Україні за рівнем охоплення навчанням медичних працівників за програмою ВООЗ Mental Health Gap Action Programme. Майже 10 тисяч медиків області пройшли навчання І рівня, понад 7 – вже завершили ІІ рівень.

– Ми маємо гарні кількісні показники, які мають бути також і якісними, – наголошує перша заступниця очільника області Наталія Кравченко. – А це неможливо зробити без впровадження здобутих знань на практиці. Усвідомити психологічну проблему, отримати першу допомогу та супровід на шляху до покращення стану – це та частина сімейної медицини, яку ми прагнемо зробити максимально доступною для наших громадян. Адже ми проживаємо травматичний досвід, втрату близьких, наші захисники повертаються з передової після поранення. Ментальне здоров’я таке ж важливе, як і фізичне. І в цьому питанні не може бути жодної стигматизації.

Нині щотретя лікарня «первинки» в Україні надає українцям послуги з охорони ментального здоровʼя. Перевірити, чи є серед медичних закладів, які надають першу психологічну допомогу, ваш – можна на інтерактивній мапі. Або запитати про це в операторів гарячої лінії НСЗУ за номером 16–77.

 

За інформацією пресслужби Черкаської ОВА 

Реклама

0 0 голосів
Рейтинг статті
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x