Не вдалося скласти НМТ-2024: які альтернативи?

Не вдалося скласти НМТ-2024: які альтернативи?

Цьогоріч усі абітурієнти, окрім деяких пільгових категорій, для вступу на бакалаврат до закладів вищої освіти мають надати результати з чотирьох предметів НМТ. Що ж робити, якщо не вдалося скласти тест? Про альтернативні шляхи вступу розповідають на сайті Osvita.Ua.

Насамперед варто пам’ятати, що для вступу до вишів цього року можна використовувати результати мультипредметного тесту за 2023 або 2022 роки чи ЗНО 2021-го. Якщо ж їх в абітурієнта немає, а мінімальний поріг балів з одного предмета на НМТ-2024 він подолати не зміг, є три альтернативні шляхи:

Шлях 1. Вступ до коледжів

Якщо вступник складав, але не склав НМТ, він має право вступати до закладів фахової передвищої освіти, тобто коледжів. У такому разі він за три роки (переважно 2 роки 10 місяців) здобуде освітній ступінь «фаховий молодший бакалавр», отримавши фах, обраний при вступі.

Після цього випускник коледжу також може продовжити здобуття вищої освіти, вступивши до закладу вищої освіти на скорочений термін навчання.

Для вступу до коледжу абітурієнти мають скласти творчий конкурс (на визначені спеціальності) або пройти індивідуальну співбесіду в закладі освіти. Заклад освіти самостійно визначає форму такої співбесіди, тобто по суті це внутрішні вступні випробування. У деяких коледжах це може бути усний іспит, у деяких – тестування з визначених предметів тощо.

Також вступники, які планують навчатись виключно на контракті, можуть вступити лише за результатами розгляду мотиваційного листа.

Подати заяви про вступ до коледжів абітурієнти можуть з 5 до 22 липня.

Також можливий додатковий набір на контракт за умови зарахування не пізніше 31 жовтня.

Шлях 2. Вступ до профтехів

Також без результатів НМТ можна вступити до закладів професійно-технічної освіти та за рік-півтора отримати першу професію.

Для конкурсного відбору, етапи якого кожний профтех визначає самостійно, зазвичай використовують шкільне свідоцтво про освіту (атестат). Тобто рейтинг вступників формується за середнім балом документа про повну загальну середню освіту.

Шлях 3. «Вільний» рік

«Вільний» рік – це тимчасова пауза між випуском зі школи та вступом до університету. Ця практика не надто поширена в Україні, але досить популярна в Європі й Америці під назвою «Gap year» або «Post Graduate year».

Такий рік використовують як перерву між переходом від одного типу навчання до іншого. Протягом цього часу вступник може визначитися з тим, що він хоче робити після закінчення закладу освіти та як бачить подальше життя.

«Вільний» рік можна використати для волонтерства, подорожей, тимчасової роботи, яка допоможе визначитися з уподобаннями та подальшою сферою, з якою вступник хоче пов’язати своє життя.

Також цей час можна присвятити неформальній освіті, тобто прохоженню курсів, онлайн-навчанню.

Існують і спеціальні програми для проведення gap year. Вони зазвичай тривають від семестру до року, і за підсумками такої програми випускник може поїхати на навчання за кордон.

Окрім того, цей рік можна присвятити більш якісній підготовці до вступних іспитів у наступному році. Самостійна підготовка із сайтом ЗНО-ОНЛАЙН чи заняття з репетиторами дозволять отримати кращий результат у наступному році та вступити до омріяного вишу, але трохи пізніше.

Нагадаємо, учень із Черкас отримав максимальні 800 балів із НМТ-2024.

Більше новин – у нашому телеграм-каналі.

Реклама

0 0 голосів
Рейтинг статті
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x